2021.08.16-22 – Kurs i doskonalenie dla ceremoniarzy

23 sierpnia 2021
16 sierpnia 2021 r. rozpoczął się kurs ceremoniarza w Domu Głównym Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej w Poznaniu. W kursie wzięło  udział 7 kandydatów na ceremoniarzy i tych, którzy rozpoczęli drugi etap formacji.
Pierwszego dnia po adoracji Najświętszego Sakramentu i spowiedzi była Msza św. Po kolacji podczas rekreacji mieliśmy szansę lepiej się poznać. Drugiego dnia rozpoczęły się wykłady o funkcji ceremoniarza i o Eucharystii. Był również wykład z języka łacińskiego oraz indywidualne ćwiczenia wymowy łacińskich komend. Wieczorem, po modlitwie i kolacji była okazja do odprężenia na termach maltańskich. Codzienna Eucharystia, adoracja oraz wspólna modlitwa były czasem umacniania relacji z Panem Jezusem.
Kolejne dni kursu ceremoniarza minęły szybko. Przyszli ceremoniarze poznali znaczenie znaków i symboli liturgicznych podczas wykładów z ks. dr Janem Hadalskim – Rektorem naszego Seminarium. Nie zabrakło czasu na poznawanie Mszału Rzymskiego oraz innych zagadnień z Liturgiki. Uczestnicy kursu mieli okazję zwiedzić stadion miejski w Poznaniu, katedrę, farę oraz ciekawe miejsca miasta Poznania.
Ostatnie tematy wykładów dotyczyły Obrzędów Chrztu św., sakramentu małżeństwa i bierzmowania oraz Triduum Paschalnego. Na zakończenie kursu uczestnicy wzięli udział w zajęciach na strzelnicy, gdzie mieli okazje poznać zasady bezpiecznego korzystania z broni. Serdecznie gratulujemy nowym mistrzom ceremonii i życzymy nieustannego zbliżania się do Boga obecnego w tajemnicy Eucharystii. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w przygotowanie i przebieg kursu.