Adwentowe Rozeznawanie drogi życiowej dla mężczyzn za nami!

22 grudnia 2022

W dniach 9-11 grudnia swoją drogę życiową rozeznawało w Domu Głównym w Poznaniu 18 mężczyzn, którzy przyjechali z Pyrzyc, ze Szczecina Podjuchy, Władysławowa, Goleniowa, Warszawy, Poznania Umultowa, z naszych paryskich parafii w Aulnay-sous-Bois i Bagnolet oraz z prowadzonej przy Duszpasterstwie Akademickim „ODA w Sercu” przy parafii NSPJ w Szczecinie – Grupy Męskiej. Głównym tematem spotkania były narzędzia rozeznawania woli Bożej i drogi życiowej, więc konferencje i sesje warsztatowe miały nauczyć uczestników metod modlitwy słowem Bożym: Lectio Divina i medytacji ignacjańskiej. Do tego odbyły się zajęcia praktyczne – godzinne adoracje Najświętszego Sakramentu w piątek, sobotę i niedzielę oraz rozmyślanie zakonne naszego Zgromadzenia, aby można było pomedytować z wykorzystaniem którejś z poznanych metod modlitwy. Podczas konferencji było też o metodach uzupełniających rozeznawanie – m.in. rachunku sumienia i rozeznawaniu duchów. Uczestnicy w sobotę włączyli się też w program Domu Głównego i Seminarium poprzez udział w Mszy św. roratniej i uroczystych Nieszporach. Podczas konferencji poruszyliśmy też sprawy wzorców męskości we współczesnym świecie.

Dużo czasu spędziliśmy razem, rozmawiając, grając w tenisa stołowego, na kręgielni czy oglądając ćwierćfinałowe mecze Mistrzostw Świata w Katarze. Udało nam się stworzyć dobrą atmosferę i ciekawą wspólnotę, nawiązując do długoletniej tradycji adwentowych i wielkopostnych spotkań w Domu Głównym w Poznaniu. Będzie okazja, żeby to rozwijać, a zdobytą wiedzę i umiejętności rozeznawania pogłębiać. Serdecznie dziękujemy ks. Michałowi Kłosowi SChr za poprowadzenie sesji warsztatowej na temat Lectio Divina, podzielenie się swoimi doświadczeniami i za… dostarczenie uczestników! Dziękujemy bardzo ks. Proboszczowi Jarosławowi Kochowi SChr, który z Francji przyleciał do Poznania wraz z pięcioma uczestnikami i włączył się w nasze rozeznawanie. W ten sposób spotkanie nabrało międzynarodowego charakteru. Dziękujemy naszym księżom, którzy wspierali w przyjeździe swoich parafian, ale nie mogli z nami być, są to: ks. Krzysztof Jeruzalski, ks. Robert Ozimkiewicz, ks. Proboszcz Zdzisław Początek (Bagnolet, Francja), ks. Roman Melnyk i ks. Maksymilian Ślusarczyk, a także Siostrom Misjonarkom Chrystusa Króla z Warszawy. Specjalne podziękowanie za pomoc w organizacji i przebiegu spotkania dla ks. Mateusza Sochy, kleryków Krystiana, Piotra i Augustyna oraz dk. Dominika. Zaglądali też do nas w trakcie spotkań inni klerycy i diakoni, za co Bogu chwała i ludziom wdzięczność.

Mamy więc wprowadzone narzędzia rozeznawania i możemy teraz zacząć regularnie, w większych i mniejszych grupach oraz indywidualnie pracować nad naszymi powołaniami. W przyszłym roku będziemy spotykać się cyklicznie, żeby oceniać nasze postępy i konsultować korzystanie z metod modlitwy. Cała sprawa w rękach Boga, prosimy więc o modlitwę.