Kongres Liturgicznej Służby Ołtarza Mórkowo 2023

30 sierpnia 2023

W dniach 22-26 sierpnia w Mórkowie odbył się Kongres Liturgicznej Służby Ołtarza, zorganizowany przez Duszpasterstwo Powołań naszego Zgromadzenia. W programie były przede wszystkim intensywne kursy lektorski i ceremoniarskie I i II stopnia. Wzięło w nich udział 24 uczestników, z naszych parafii w Pyrzycach, Stargardzie, Szczecinie Podjuchach i Poznaniu. Kursy prowadzili nasi współbracia: ks. Krzysztof Jeruzalski, ks. Michał Armatys i ks. Mateusz Socha. Bardzo dziękujemy za profesjonalną robotę i zaangażowanie. Dziękujemy też księżom, którzy wysłali swoich ministrantów i lektorów na Kongres: ks. Mieczysławowi Duszy, ks. Romanowi Melnykowi i ks. Robertowi Ozimkiewiczowi. Dziękujemy Księżom Proboszczom, którzy wsparli finansowo szkolenie przedstawicieli swojej służby liturgicznej oraz oczywiście gospodarzowi Domu w Mórkowie, ks. Zbigniewowi Reguckiemu z załogą.

Poza nauką mieliśmy też sporo ciekawej rozrywki: codzienne wyprawy rowerowe, rozgrywki siatkówki, piłki nożnej i turniej ping-ponga, ognisko, kino kongresowe, wieczór gier i spotkanie z gościem specjalnym Kongresu, którym był Wojciech Bartnik, utytułowany bokser wagi półciężkiej i ciężkiej, trzykrotny olimpijczyk, ostatni polski bokserski medalista Igrzysk Olimpijskich (brąz w Barcelonie 1992), a obecnie trener Polskiej Kadry Narodowej Seniorów. Dziękujemy serdecznie Panu Wojtkowi za wspaniałe spotkanie, ciekawą opowieść i świadectwo wiary! Podczas spotkania wspólnie obejrzeliśmy zwycięską olimpijską walkę z olimpiady oraz przymierzaliśmy medale.

W ostatnim dniu Kongresu przyjechał do nas Przełożony Generalny Towarzystwa Chrystusowego, ks. Krzysztof Olejnik, który podczas uroczystej Eucharystii ustanowił 12 lektorów, 10 ceremoniarzy I stopnia i 2 ceremoniarzy II stopnia. Jednocześnie ta Msza św. była inauguracją, (a także reaktywacją po dwuletniej przerwie), Nowicjatu Towarzystwa Chrystusowego – do aspirandatu zostało przyjętych siedmiu kandydatów, którzy tworzą 85. Batalion Bożej Podchorążówki. Uczestnicy Kongresu spotkali się z przyszłymi nowicjuszami w ławkach kaplicy, poznali się podczas obiadu w refektarzu i osobistych rozmów. Mieli okazję uczestniczyć w historycznej chwili dla naszego Zgromadzenia, ale też sami tę historię tworzą – są ważną częścią naszej przyszłości. Następny Kongres za rok, pod koniec sierpnia 2024 r.