Kongres LSO Poznań 2024

3 września 2024
W Poznaniu w dniach 19-23 sierpnia odbył się Kongres LSO, zorganizowany przez Duszpasterstwo powołań Towarzystwa Chrystusowego, podczas którego Księża Chrystusowcy przeprowadzili kursy lektorski, ceremoniarza i ceremoniarza II stopnia.
Do Poznania przyjechało 42 chłopaków z naszych parafii ze Stargardu, Pyrzyc, Poznania Umultowa, Władysławowa, Szczecina Zdroje, Szczecina Podjuchy, Chociwla, Sarbii i Duszpasterstwa Akademickiego ODA w Sercu oraz z Londynu Putney i Crewe w Anglii – a także z parafii decezjalnych: ze Szczecina (parafia św. Jadwigi, archidiecezja szczecińsko-kamieńska), Turku (parafia Matki Bożej Fatimskiej, diecezja włocławska) i Jaworzu (parafia Opatrzności Bożej, diecezja bielsko-żywiecka).
Wydarzenie cieszy się coraz większym zainteresowaniem, ponieważ w tym roku było dwa razy więcej uczestników niż rok temu w Mórkowie! 20 spośród nich wzięło udział w kursie lektorskim, 12 w ceremoniarskim, a 10 zdobywało wiedzę i szlifowało umiejętności na kursie ceremoniarza II stopnia. Dziękuję Wam za pilność, otwartość i świadectwo wiary!
Kursy kongresowe tradycyjnie prowadzą nasi fachowcy Chrystusowcy: kurs lektorski – ks. Krzysztof Jeruzalski SChr (administrator parafii w Szczecin Podjuchach), kurs ceremoniarski – ks. Michał Armatys SChr (pracujący w Pyrzycach), kurs ceremoniarski II stopnia – ks. Chris Czapla SChr (parafia Scarborough-Toronto, Kanada) oraz ks. Mateusz Socha SChr (na co dzień wicesuperior Domu Głównego w Poznaniu). Serdecznie dziękuję Braciom za profesjonalną pracę i zaangażowanie!
Bardzo dziękuję Księżom Proboszczom i Wikarym, którzy zachęcili, wysłali, przywieźli i wspierali swoich ministrantów, lektorów i ceremoniarzy. Szczególnie tym, którzy byli z nami podczas całego Kongresu, modlili się z nami, przewodniczyli Eucharystiom i głosili homilie, przewodniczyli codziennym uroczystym Jutrzniom i Nieszporom – ks. Bohdan Prysiazhnyi SChr, ks. Łukasz Klimek SChr, ks. Michał Armatys SChr, ks. Chris Czapla SChr, ks. Krzysztof Jeruzalski SChr i ks. Wojtek Nowak z diecezji bielsko-żywieckiej, nasz wieloletni przyjaciel i brat. Niech Bóg Was błogosławi i prowadzi!
Tytaniczną wręcz pracę organizacyjną wykonali dwaj nasi diakoni – dk. Kamil Smyk SChr i dk. Patryk Jaroszek SChr. Dziękuję to za mało powiedziane! Mam nadzieję, że za rok będziecie z nami już jako duszpasterze LSO.
W wolnych chwilach i wieczorami uczestnicy Kongresu wraz z opiekunami aktywnie odpoczywali i budowali wspólnotę podczas spotkań, zmagań sportowych i integracji. Była piłka nożna, ping-pong, ognisko, gry planszowe, Kino Kongresowe, turnieje paintballu laserowego w jednym z poznańskich fortów oraz niezwykłe spotkanie z ks. Leszkiem Kryżą SChr, chrystusowcem, pracownikiem Konferencji Episkopatu Polski, dyrektorem Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie, który opowiadał nam o swojej misji na Wschodzie, szczególnie o wyprawach w trudne duszpastersko rejony, gdzie toczą się wojny, na pierwszą linię frontu. Bardzo dziękujemy za to spotkanie, prezentację, świadectwo posługi Chrystusowca.
Uroczystego ustanowienia lektorów i ceremoniarzy na zakończenie Kongresu dokonał w piątek, 23 sierpnia, podczas Mszy św. o godz. 11.00, J.E. ks. bp Grzegorz Balcerek, biskup pomocniczy poznański. Bardzo serdecznie dziękujemy Księdzu Biskupowi za życzliwość, przewodniczenie tej uroczystości, wygłoszone słowo Boże i ustanowienie. Pamiętamy we wdzięcznej modlitwie!
To było niezwykłe przeżycie dla uczestników, pełne ważnych akcentów. Tego dnia obchodziliśmy rocznicę założenia pierwszej nowicjackiej wspólnoty Towarzystwa Chrystusowego w Potulicach, gdzie 23 sierpnia 1932 roku o. Ignacy Posadzy przyjechał z grupą pierwszych kandydatów do naszego Zgromadzenia. Dlatego nie mogło wśród nas zabraknąć naszych Nowicjuszy z Mórkowa – przyjechali wraz z ks. Magistrem nowicjatu, Pawłem Jasiną SChr. Dziękujemy Wam za to ważne świadectwo. Jeden z uczestników Kongresu, Beniamin z Londynu, należy do rodziny o. Ignacego Posadzego, a jego Babcia, która była obecna na uroczystości, nosi właśnie nazwisko naszego Współzałożyciela. Uznaliśmy to za duchową klamrę spinającą naszą historię i tegoroczny Kongres LSO i traktujemy jako znak Bożej łaski i błogosławieństwa.
Do zobaczenia za rok!