Podsumowanie i podziękowanie – Jasnogórska Noc Czuwania w intencji Polskiej Emigracji i jej Duszpasterzy. Odbyła się w nocy z 18/19 października 2024 r. Tradycyjnie, jest to trzeci piątek października. Tak samo będzie za rok. Czuwaliśmy już po raz trzydziesty dziewiąty. Za rok jubileusz, 40-lecie.
Było nas ponad 800 osób, Polaków z całego świata i naszych polskich parafii, prowadzonych przez Księży Chrystusowców oraz z parafii, gdzie posługują Siostry Misjonarki Chrystusa Króla. W tym roku pielgrzymi przybyli z Pyrzyc, Władysławowa, Szczecina Podjuch, Szczecina Zdrojów, Chociwla, Dobrzan, Ziębic, Płot, par. św. Józefa w Stargardzie, Rudy Śląskiej, Choczni, Tarnowa (pod opieką Sióstr Misjonarek), z Polskiej Cerekwi i Modzurowa. Licznie przybyła Polonia, szczególnie zorganizowane grupy z Niemiec – z Wuppertalu, Leverkusen, Emmerich i Kleve, Bochum, Kolonii, Duisburga, Dusseldorfu, a także z Budapesztu na Węgrzech, z Żytomierza i Doniecka na Ukrainie oraz Dunstable, Milton Keynes i Manchesteru w Anglii. Dziękujemy Wam za obecność i wspólną modlitwę! Łączyliśmy się też z tysiącami Polaków na całym świecie za pośrednictwem mediów elektronicznych – transmisji w TV Trwam, Radiu Maryja, Radiu Jasna Góra i poprzez relację online na kanale youtube Klasztoru Jasnogórskiego. Dziękujemy Wam za modlitewną łączność i duchowe wsparcie!
Hasłem tegorocznego czuwania było EMIGRACJA JAKO POWOŁANIE. Natomiast słowa przewodnie zaczerpnęliśmy z Listu do Polaków w Portugalii, Czcigodnego Sługi Bożego kard. Augusta Hlond, napisanego w Lourdes w grudniu 1941 r. – Nasze pielgrzymowanie tułacze ma sens i wartość, bo idziemy przez kraje z posłannictwem sprawiedliwości i z wiarą niezłomną.
EMIGRACJA JAKO POWOŁANIE to spojrzenie zupełnie zgodne z nauką Kościoła, praktyką życia, a także z ludzką naturą. Jesteśmy, zgodnie z Bożym planem, pielgrzymami na ziemi – wszyscy idziemy do Ojczyzny w niebie. Choć idziemy różnymi drogami, na ziemi łączy nas powołanie do apostolstwa. Jesteśmy apostołami, jako emigranci mamy konkretne zadanie. W tym roku bardzo mocno pragnęliśmy podkreślić, że emigracja nie jest wygnaniem, karą, chorobą czy czymś nienaturalnym. Polski emigrant jest apostołem, ewangelizatorem w kraju, w którym przyszło mu żyć. Niesie miłość i Boga, głosi Chrystusa swoim życiem i chrześcijańską postawą, buduje Kościół Powszechny, ukazuje i uczy zdrowych wartości. Podczas tegorocznego Czuwania wspólnie uświadomiliśmy sobie tę prawdą i cieszyliśmy się tym posłannictwem. Wyraziliśmy też Bogu wdzięczność za to zadanie i prosiliśmy Matkę Najświętszą, Królową Polski i Polonii Zagranicznej o pomoc w wymodleniu u Boga wszelkich potrzebnych łask na nasz emigracyjny trud.
Emigracyjne powołanie podkreślali także dostojnicy polskiego Kościoła, którzy przesłali nam słowa pozdrowienia i błogosławieństwa: Ksiądz Prymas, abp. Wojciech Polak; Przewodniczący KEP, ks. abp. Tadeusz Wojda i delegat KEP ds. duszpasterstwa emigracji polskiej, ks. bp Piotr Turzyński. Serdecznie dziękujemy i zapewniamy o naszej modlitwnej pamięci. Dziękujemy także Biskupowi miejsca, Pasterzowi diecezji częstochowskiej, abp Wacławowi Depo. Szczególną wdzięcznością pragniemy otoczyć ks. bpa Andrzeja Przybylskiego, delegata KEP ds. powołań, który czuwał z nami na Jasnej Górze, a o godz. 23.00 czasu polskiego przewodniczył uroczystej Eucharystii i wygłosił homilię, która odbiła się szerokim echem po całym świecie. Wspaniałe słowa o powołaniu emigranta zostały przyjętę z wielką wdzięcznością, a ks. Krzysztof Olejnik SChr, Przełożony Generalny Towarzystwa Chrystusowego, już podczas Mszy określił je jako „słowa z serca do serc ludzkich”, wypowiedziane tak trafnie, jakby Ksiądz Biskup doskonale znał emigrację z własnego wieloletniego doświadczenia. Bardzo dziękujemy i zapewniamy o modlitwie!
Emigracyjnych akcentów powołaniowych było tej nocy więcej. Zaczęliśmy w Auli o. Kordeckiego o godz. 18.30, wieczorem pielgrzymów, w ramach którego najpierw przedstawili się nam Nowicjusze Towarzystwa Chrystusowego. Potem małżeństwo z parafii Dunstable z Anglii, Państwo Wojciechowscy, opowiedzieli o parafialnej inicjatywie modlitwy za naszych nowicjuszy i kleryków, którą nazwali Piotrowa Skała. Potem odbył się tzw. telemost czyli łączenie na żywo z trzema miejscami na świecie. Najpierw z młodzieżą SFM i Księżmi Chrystusowcami z Francji, którzy właśnie zaczynali kolejne spotkanie SFM Kana w La Ferte sous Jouarre. Online był z nami ks. Witalij Melnyk SChr, ks. Maksymilian Ślusarczyk SChr, Patrycja z Aulnay-sous-Bois i Amelka z Lille. Przez kilka minut rozmawialiśmy o tym, jak być apostołem i świadczyć o Bogu we Francji. Potem połączyliśmy się z parafią św. Floriana w Hamtramck w Detroit USA, gdzie ks. proboszcz Tomasz Pietrzak SChr opowiadał o pracy i powołaniu emigracyjnym w Ameryce. Na koniec połączyliśmy się z parafią Bożego Miłosierdzia w Manchesterze w Anglii, gdzie ks. proboszcz Karol Rogasik SChr opowiadał nam o duszpasterstwie emigracyjnym na Wyspach Brytyjskich, (w Imperium Brytyjskim). Całość zakończyło spotkanie na żywo z ks. Leszkiem Kryżą SChr, dyrektorem Biura Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Episkopacie Polski, który opowiadał o sytuacji Polaków i duszpasterstwa polskiego w dalekich krajach Wschodu: od Ukrainy po Syberię. Podczas całego spotkania w Auli śpiewała Superschola SFM Góra Tabor, prowadzona przez ks. Dominika Bieńka SChr. Wszystkim uczestnikom spotkania w Auli: nowicjuszom, parafianom z Anglii, naszym rozmówcom online, ks. Leszkowi i Superscholi – bardzo serdecznie dziękujemy za zaangażowanie, włączenie się w tę akcję, dyspozycyjność i okazane serce. Niech Wam Pan Bóg błogosławi i godziwie wynagrodzi swoją łaską!
Program czuwania w Kaplicy Matki Bożej przebiegał tradycyjnie jak co roku: rozpoczęliśmy o 20.00, potem był różaniec prowadzony przez Nowicjat Towarzystwa Chrystusowego, następnie Apel Jasnogórski z rozważaniami prowadzonymi przez ks. Generała Krzysztofa Olejnika SChr. Po Apelu swoje nabożeństwa prowadzili Klerycy WSD TChr i Siostry Misjonarki Chrystusa Króla. Uroczysta Eucharystia sprawowana była o godz. 23.00, a potem nabożeństwa okolicznościowe prowadziły parafie z Władysławowa, Pyrzyc i Świętojański Klub Seniora z parafii św. Józefa w Stargardzie (droga krzyżowa). O godz. 3.00 w nocy czuwanie zakończył i pobłogosławił pielgrzymów ks. Krzysztof Olejnik SChr. Bardzo dziękujemy wszystkim Księżom i Parafianom, którzy przygotowali nabożeństwa, prowadzili modlitwę, śpiew, czytania i w jakikolwiek sposób włączyli się w czuwanie. Szczególnie dziękuję Siostrom Misjonarkom i Scholi Czuwania, złożonej z sióstr i kleryków, pod kierownictwem s. Sylwii Marciniak MChr. Bardzo dziękuję Ks. Rektorowi, klerykom i diakonom Seminarium Towarzystwa Chrystusowego za wykonany ogrom pracy organizacyjnej i logistycznej, przygotowanie i prowadzenie liturgii i nabożeństwa oraz prace w Auli. Dziękuję formatorom Nowicjatu Towarzystwa Chrystusowego za wszelkie dobro i pomoc organizacyjną. Serdecznie wszystkim Bóg zapłać!
Podczas Jasnogórskiej Nocy Czuwania u Matki Bożej, powierzaliśmy Jej wstawiennictwu wszystkie intencje modlitewne, nadesłane przez polskich emigrantów i ich rodziny z całego świata. Wszystkie zostały wyczytane, omadlaliśmy je podczas nabożeństw i uroczystej Eucharystii w ramach intencji mszalnej.
Szczególne podziękowania p. Marcinowi z Dom Pielgrzyma „Przystanek Wiara” Częstochowa, ul. Radomska 25, za nieocenioną pomoc logistyczną i duchowe wsparcie.