Wielkopostne rozeznawanie w Poznaniu!

14 marca 2023

Za nami rekolekcje dla mężczyzn – Wielkopostne Dni Rozeznawania drogi życiowej w Poznaniu. Odbyły się w dniach 10-12 marca 2023 w Domu Głównym, a najważniejszymi wydarzeniami tego spotkania był udział uczestników w uroczystych Mszach św. wprowadzenia kleryków Towarzystwa Chrystusowego w posługi lektoratu (sobota wieczór) i akolitatu (niedziela). Uczestnicy rekolekcji w programie mieli też konferencje o modlitwie Pismem św., rozeznawaniu duchów i codziennym rachunku sumienia, a także całonocną adorację Najświętszego Sakramentu (z soboty na niedzielę) i specjalnie zorganizowany seans dokumentalnego filmu „Nowicjusz” w Kinie Rialto, podczas którego śledzili zmagania z powołaniem młodych uczestników nowicjatu oo. Dominikanów, (premiera tego filmu była w lutym 2023 r., dostępny jest tylko w kinach).

Na spotkanie stawiło się 15 uczestników – głównie z parafii Chrystusowców – z Pyrzyc, Stargardu, Władysławowa, Goleniowa, Poznania Umultowo oraz ze Szczecina: przedstawiciele Grupy Męskiej BMW przy ODZIE w Sercu, czyli duszpasterstwa mężczyzn, które prowadzi duszpasterz powołań. Wszyscy w skupieniu, na modlitwie i integracji spędziliśmy ten wielkopostny czas. Duże wrażenie zrobiły na uczestnikach obie seminaryjne uroczystości. W tym samym czasie, w którym ćwiczyliśmy się duchowo, klerycy odbywali swoje rekolekcje wielkopostne w górnej kaplicy. Wspólne Msze św. były duchowym i liturgicznym łącznikiem pomiędzy nami.

Ogółem w wielkopostnych rekolekcjach rozeznawania drogi życiowej, które prowadził duszpasterz powołań, wzięło udział prawie 40 mężczyzn – w parafii NSPJ w Szczecinie na początku lutego, pod koniec lutego w Bochum w Niemczech i teraz, Wielkopostne Dni w Poznaniu. Wyjazdowy sposób duchowych zmagań się sprawdza, więc rekolekcje rozeznawania będą prowadzone też w innych miejscach Polski i prowincjach naszego Zgromadzenia. Bardzo dziękuję wszystkim Duszpasterzom młodzieży i Proboszczom naszych parafii w Polsce i Niemczech, którzy zachęcili, dopomogli i/lub przysłali uczestników na rekolekcje. Niech Pan Bóg błogosławi wszystkim rozeznającym na ich drodze odkrywania swojego powołania!