Za nami Krajowa Kongregacja Duszpasterstwa Powołań

23 lutego 2023

W dniach 17-19 lutego duszpasterz powołań uczestniczył w Krajowej Kongregacji Duszpasterstwa Powołań w Warszawie. Spotkaniu przewodniczył bp Andrzej Przybylski, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Powołań. W gronie blisko 120 powołaniowców, reprezentujących duszpasterstwo powołań w diecezjach, zgromadzeniach zakonnych żeńskich i męskich zastanawialiśmy się nad dobrym wykorzystaniem mediów w służbie powołaniom.

Gościem pierwszego dnia obrad był bp Grzegorz Suchodolski, który omówił stan przygotowań do Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie. W drugim dniu rozmawialiśmy o wizerunku Kościoła, wiary i powołań w świecie mediów (referat ks. Leszka Gęsiaka SJ, rzecznika Konferencji Episkopatu Polski), a także o wpływie mediów społecznościowych na życie i odkrywanie powołania współczesnej młodzieży (prof. Monika Przybysz z UKSW). Sobotniej Mszy Świętej przewodniczył bp Rafał Markowski, przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP. W sobotni wieczór oglądaliśmy też film „Nowicjusz”, zrobiony przez o. Łukasza Wosia OP. W niedzielę odbyło się spotkanie z o. Michałem Leganem OSPPE, dyrektorem programów katolickich w TVP. Kongregację zakończyła Msza św. pod przewodnictwem bp. Andrzeja Przybylskiego.

Podczas tych trzech dni było wiele okazji do wymiany doświadczeń, integracji, nawiązywania współpracy. W zakonnym gronie udaliśmy się też na miasto, ewangelizując w jednej ze znanych sieciowych restauracji. Zaplanowano takie wspólne działania, jak m.in. Tydzień Modlitw o Powołania (30 kwietnia – 6 maja), Pielgrzymkę rodzin i przyjaciół powołanych na Jasną Górę (13 maja). Ks. prof. Marek Tatar, krajowy duszpasterz powołań, zaproponował stworzenie specjalnego kierunku studiów w zakresie teologii powołań. Dokonano też wyboru nowego składu Krajowej Rady Duszpasterstwa Powołań.

Tekst: KEP i AP, zdjęcia: ks. Michał Pabiańczyk